Профілактика раку
 

Відомо , що рак є хронічним захворюванням , що протікає стадийно і мають тривалий латентний період . Наявність передраку , що визначається клінічно у вигляді фонових доброякісних змін в тканинах , призвело до появи профілактичної стратегії , спрямованої на зниження поширеності та смертності від цього захворювання. Питань попередження раку протягом декількох десятиліть були присвячені масові епідеміологічні та фундаментальні онкологічні дослідження , результатами яких стали практичні висновки про вплив способу життя та інших зовнішніх факторів на ризик розвитку пухлини.На основі отриманих наукових даних Всесвітня організація охорони здоров'я розробила 3 профілактичних напрямки: зміна способу життя населення , скринінг і хіміопрофілактика раку.

 

Всі ці стратегії є економічно обгрунтованими. Сьогодні доведено факт того , що стиль життя (споживання тютюну , алкоголю , особливості раціону , знижена фізична активність , надмірна вага і інші фактори ) впливають на ризик захворювання. Це зумовило формулювання конкретних рекомендацій щодо зміни способу життя і харчування з метою попередження раку серед населення. У тих країнах , в яких дана програма реалізується в статусі національної , відзначається тенденція до зниження числа онкологічних захворювань.І все ж , враховуючи поліетіологічним характер злоякісних пухлин , представляється малоймовірним , що тільки за рахунок зміни способу життя можна зменшити ризик розвитку раку ( винятком є припинення споживання тютюну) .

 

До того ж реалізувати профілактичний напрямок на практиці дуже важко , в першу чергу , як виявилося , через неможливість довгострокового зміни способу життя у великих групах населення.Сучасна профілактична медицина передбачає не тільки зміна способу життя населення з метою зниження онкологічної захворюваності , а й активне використання методів індивідуальної хіміо- профілактики та профілактичної імунотерапії .Термін « хіміопрофілактика » з'явився в 1976 р., проте цей напрямок в онкології отримало розвиток в останнє десятиліття. Зазначена стратегія передбачає тривале профілактичне використання фармакологічних препаратів на стадії хронічних передракових станів для попередження розвитку інвазивного раку.Сьогодні в країнах з високим рівнем охорони здоров'я для профілактики раку молочної залози в групах ризику використовують селективні модулятори рецепторівестрогену ( 8ЕК.М ) тамоксифен , ралоксифен , а також інгібітори ароматази .

 

Найбільш важливим науковим подією 2012 року в вивченні колоректального раку було названо відкриття профілактичного впливу аспірину на розвиток аденоматозних поліпів кишечника і інвазивної карциноми. Для профілактики раку передміхурової залози при доброякісної гіперплазії використовують финастерид (інгібітор 5сс - редуктази ) .Мабуть , скоро буде доведений профілактичний ефект метформіну для попередження розвитку раку підшлункової залози , гепатоцелюлярної карциноми , колоректального раку , раку легенів і раку молочної залози.Досягнення спонтанної регресії передраку в результаті впливу на імунну систему людини також є метою сучасної профілактичної медицини.

 

Спонтанна регресія ракових клітин , мабуть , досить часто виникає на ранніх етапах розвитку пухлини , але цей біологічний феномен залишається невидимим для клініцистів. Профілактична імунотерапія раку є дуже перспективним напрямком і сьогодні стає важливою частиною превентивної онкології.Ендогенний протипухлинний імунна відповідь може бути змодельований 3 шляхами. Перший шлях - використання вакцин проти онкогенних інфекційних агентів (найбільш яскраві досягнення - вакцини проти вірусу папіломи людини , що попереджають розвиток раку шийки матки ; вакцинація проти гепатиту В як метод профілактики первинного раку печінки ; з цією ж метою посиленими темпами розробляється вакцина проти гепатиту С).

 

Другий шлях - застосування вакцин проти пухлинних антигенів , тобто аберантно експрессіруемих білків , що виявляються тільки в ракової клітці. Третій шлях - використання неспецифічних імуномодуляторів як компонентів власної імунної системи (приклади - висока ефективність мазі имиквимода , для лікування вірус - асоційовані ванних кондилом і профілактики базальноклітинного раку шкіри , а також вагінальний гель на основі каррагінана як ефективний профілактичний засіб для жінок , вже інфікованих вірусом папіломи людини ) .

 

Слід зазначити , що використовувати вакцини з профілактичною метою можна і у чоловіків , що мають високий ризик розвитку вірус - асоційованого раку оро - фарингеальной зони і плоскоклітинною анальної карциноми.Сучасні і подальші напрямки профілактичної онкології будуть використовувати генетичні , протеомні та інші молекулярні інструменти для вивчення та розуміння шляхів ініціації і доклінічного розвитку злоякісної пухлини.На думку більшості провідних онкологів та онко- епідеміологів , хіміо-та імунопрофілактика раку якщо не сьогодні , то в найближчому майбутньому може стати не тільки частиною наукових дослідницьких програм , а й способом життя багатьох людей з групи підвищеного онкологічного ризику .

 

Поява в короткостроковій перспективі можливості проводити повногеномне наукові дослідження на популяційному рівні істотно розширить межі онкоепідеміологіі . Молекулярна онкоепідеміологія вже сьогодні демонструє нові факти щодо етіології раку і скоро дозволить реалізовувати повномасштабні програми з профілактики , діагностики та лікування онкологічних захворювань у великих групах населення.Обновлен 06 янв 2014. Создан 03 янв 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Внимание! Представленные материалы, являются информацией общего характера
и не могут заменить квалифицированной консультации врача специалиста.
Яндекс.Метрика

Сайт по лечению перекисью водорода и содой 

http://perekis-i-soda.ru/category/professor-neumyvakin